Ubuntui, Kali ve Linux DNS Değiştirme

2 dakikada okuyabilirsiniz.

Ubuntui, Kali ve Linux sürümlerinde dns nasıl değiştirilir?, çözümü, resimli ve güncel anlatımı ile sizlerle; İnternet kullanımının son dönemlerde iyice yaygınlaştığı görülebilir. Bunun yegane sebebi bilgiye ulaşmak ve çeşitli içeriklere erişerek hem eğitim, hem eğlence, hem de diğer amaçlara yönelik olarak bütün bu sunumlardan istifade etmektir. Ancak kimi zaman, çeşitli sebeplerden dolayı bir takım sitelere ulaşılması engellenebilir. Bu engellerin aşılması hususunda ise DNS değiştirme yöntemi son derece faydalı olarak görülür ve uygulanır. Çünkü cihaz üzerinde DNS ayarlarını yapılandırarak engeller ile karşılaşılması tarihe karışır. Kişiler istedikleri sitelerde gönüllerince zaman geçirebilirler. Ancak cihazın işletim sistemine göre bu DNS yapılandırma işlemleri de farklılıklar göstermektedir. Linux kullanıcıları için DNS değiştirme konusu ise başlı başına farklıdır.

Linux DNS Değiştirme İşlemleri

Aşağıdaki adımları sırasıyla ve doğru şekilde takip ederek Linux işletim sistemli cihazınızın DNS ayarlarını değiştirebilir, bu sayede istediğiniz her türlü web sitesine erişim sağlayabilirsiniz;

 • Linux işletim sisteminde DNS bilgileri /etc dizininin altında bulunan resolv.conf dosyasındadır. Sudo ile root yetkisi alınarak söz konusu resolv.conf dosyası vim editörü ile açılır. (eğer vim editörü yüklü değilse “sudo apt-get install vim” komutuyla bunu yükleyebilirsiniz. Veya Nano ya da vi editörlerinden birini seçip de kullanabilirsiniz.)
 • Dosyayı açtıktan sonra standart olarak gelen DNS 127.0.1.1 adresi görülür. İşte bu adres değişmesi gereken DNS adresidir. Bunun için de “i” tuşuna basıp editörün insert olması sağlanır.
 • Nameserver karşısına girilmesi istenen DNS adresleri yazılır, ardından ise ESC tuşuna basıp :wq yazarak vim editörüne kayıt yapılarak çıkılır. Burada dikkat edilmesi gereken ise, söz konusu işlemin oturum açık olduğu sürece kayıtlı olmasıdır. Eğer bilgisayar kapanırsa, bu işlem ve yapılan uygulama da silinecektir. Bunun önüne geçmek için;
 • chattr +i /etc/resolv.conf” komutu girilir. Bu komut ile DNS yapılandırma değişikliği kalıcı hale gelir.

Farklı Yöntem İle Resimli Anlatım

Linux DNS Değiştirme

Linux için Geçerli ve Güncel DNS Adresleri

Yeni DNS adreslerinin Windows Vista, 7, 8 ya da 10 gibi işletim sistemlerinde çalışan versiyonları, Linux için de geçerlidir. Yani, kişi Google DNS, OpenDNS ya da farklı DNS adreslerini tıpkı Windows DNS yapılandırması yapar gibi Linux üzerinde de yapabilir.

Güncel Dns Adresleri için konumuzu okuyun.

 • Yazar ByySeko

  Anonim
  Tüm modemlerin yazılım geliştirme programlama dalında uzmanlık yapmaktayım. Bu bloğumuzda modem şifre değiştirme alanında internet kullanıcılarına yardım vermekteyiz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir