Windows Vista DNS Ayarları

2 dakikada okuyabilirsiniz.

Windows Vista dns nasıl değiştirilir?, çözümü, resimli ve güncel anlatımı ile sizlerle; Bilindiği gibi DNS ayarlarınızı değiştirerek her türlü siteye erişme şansı yakalayabilir ve çeşitli adreslerdeki içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Gerek yasaklı siteler olsun, gerek konumunuzdan dolayı erişemediğiniz adresler olsun DNS ayarları sonrasında girilebilir hale gelir. Elbette ki her cihaz ve işletim sistemine göre bu DNS ayarları değişmektedir. Eğer siz de bir Windows Vista kullanıcısı iseniz, aşağıdaki adımları uygulayarak Windows Vista dns ayarları yapılandırmasını gerçekleştirebilirsiniz.

Vista DNS Ayarlamaları

Windows Vista kullanıcıları için aşağıdaki adımları takip ederek DNS ayarları yapılandırmasını gerçekleştirmek mümkündür;

 • İlk olarak Başlat – Denetim Masası yolu izlenir
 • Buradaki Ağ ve İnternet başlığının altında bulunan “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle” tıklanır
 • Açılan pencerede, sol taraftaki listeden “Ağ bağlantılarını yönet” tıklanır
 • Söz konusu tıklamanın ardından ön plana çıkan ağlardan hangisi ile ilgili işlem yapılacaksa o ağa sağ tıklanır
 • Sağ tıklandıktan sonra “Özellikler” seçilir
 • Açılan ekranda “İnternet İletişim Kuralları (TCP / IPv4)” seçilir
 • Seçimin ardından alt taraftaki “Özellikler” butonuna tıklanır
 • Açılan penceredeki “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” sekmesi seçilir ve DNS adresleri sırasıyla girilir

windoes vista dns değiştirme

Bu şekilde Windows Vista dns ayarları yapılmış olur. Artık tarayıcınızdan istediğiniz her türlü siteye girme şansını elde edebilirsiniz.

Windows Vista için Uygun DNS Adresleri

Çok çeşitli DNS adreslerini kullanarak internette gezinmeniz mümkün. Özellikle de Google DNS adresleri bu noktada fazlası ile tercih edilmektedir. Windows Vista kullanıcıları da dns ayarlamalarını yaparken daha çok aşağıdaki numaraları değerlendirebilirler;

Comodo DNS adresleri: 156.154.70.22 ve 156.154.71.22

Norton DNS adresleri: 198.153.192.1 ve 198.153.194.1

Google DNS adresleri: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4

Güncel DNS Adresleri için bu konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Belirtilen adreslerin ilk kısmı üst satıra, ikinci kısmı ise alt satıra yazılır. Bunu yazıp pencereleri sırası ile ve uygun şekilde kapattıktan sonra söz konusu DNS’ler çalışmaya başlayacaktır. Böylelikle internetten istifade ederken herhangi bir engel ile de karşılaşmamış olacaksınız. Vista kullanıcıları için en kullanışlı DNS adresleri ve bu adreslerin nasıl aktive edilebileceği de belirtildiği şekilde hayata geçirilebilir ve kesintisiz bir internet hizmeti sağlanabilir.

 • Yazar ByySeko

  Anonim
  Tüm modemlerin yazılım geliştirme programlama dalında uzmanlık yapmaktayım. Bu bloğumuzda modem şifre değiştirme alanında internet kullanıcılarına yardım vermekteyiz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir