Windows XP DNS Ayarları

2 dakikada okuyabilirsiniz.

Windows XP de Dns ayarları nasıl değiştirilir?, çözümü, resimli ve güncel anlatımı ile sizlerle; İnterneti sağlıklı bir şekilde kullanmak ve daha etkin bir internet kullanım deneyimi yaşamak adına bazı konular son yıllarda daha çok ön plana çıkmaktadır. Çeşitli kararlar ile yasaklanan bir takım sitelere erişmek, sosyal medya hesaplarına kolayca girebilmek ya da önemli bilgi kaynaklarına sorunsuz bir şekilde ulaşmak adına ne yazık ki bazen bilgisayarların ayarları ile oynamak gerekebilmektedir. Erişilemeyen sitelere erişmek için en bilinen ve en yaygın yöntem ise elbette ki DNS ayarlarını değiştirmektir. Bu noktada her işletim sistemi için farklı ayarlardan söz edilebilirken, Windows XP için de Windows XP dns ayarları değiştirilmelidir…

Windows XP DNS Ayarlamaları Nasıl Yapılır?

Pek çok kullanıcı için internette istenilen her siteye girmek son derece önemli iken, Windows XP kullanıcıları da bu konuda Windows XP dns ayarları yaparak erişimlerindeki kısıtları ortadan kaldırmak isterler. Bunun için şu adımlar takip edilebilir;

 • Denetim Masası açılır
 • Ağ Bağlantıları öğesi çalıştırılır
 • Hangi bağlantı ile internete bağlandığı bulunarak bu bağlantıya sağ tıklanır
 • Özellikler seçilir
 • İnternet İletişim Kuralları (TCP/IP) öğesi seçilir
 • Özellikler tıklanır
 • Ekrana gelen pencerenin alt bölümündeki “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:” seçeneği işaretlenir
 • Yeni DNS adresleri buraya tanımlanır (örneğin ilk kutuya 8.8.8.8 ve ikinci kutuya 8.8.4.4 yazılarak Google DNS ayarları yapılabilir; ya da 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 Open DNS adresleri değerlendirilebilir)
 • Tamam’a tıklanır ve açık pencereler sırası ile kapatılır.

xp dns değiştirme

DNS Ayarları Yapılandırılması Gerekliliği

Kimi zaman zorunluluktan, kimi zaman keyfi olarak değiştirilebilen bütün bu DNS ayarları için cihaza ve işletim sistemine göre hareket etmek önemlidir. Bu nedenle de XP kullanıcıları için Windows XP dns ayarları değiştirilmesi konusu iyi bilinmelidir. Herhangi bir erişime engelli siteye ulaşma noktasında dileyen herkes bu adımları atarak internet keyfini sürdürebilir.

Güncel  DNS Adresleri için konumuzu ziyaret ediniz.

 • Yazar ByySeko

  Anonim
  Tüm modemlerin yazılım geliştirme programlama dalında uzmanlık yapmaktayım. Bu bloğumuzda modem şifre değiştirme alanında internet kullanıcılarına yardım vermekteyiz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir